• روابط عمومی و امور آگهی ها : 03135544027
  • iranpour@presssimayeshahr.ir : ارتباط مستقیم با مدیر مسئول

روزنامه اقتصادی ، اجتماعی سیمای شهر

چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ May 29 , 2024
SIMAYESHAHR PRESS

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان:

میزان تخلفات کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان زیر یک درصد است

  • ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  • کد خبر : 53
رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان با اعلام اینکه در سال گذشته، ۳۳۴ تخلف و شکایت از کارشناسان رسمی کانون از سوی مراجع قضایی و اشخاص حقیقی و حقوقی داشتیم، گفت: به طور کلی ۱۰ درصد شکایات در دادگاه انتظامی منجر به صدور رأی و مجازات شده که وقتی این تعداد را به تعداد کل کارشناسان رسمی تقسیم کنیم به رقم زیر یک درصد می رسیم.

فرهاد طاهریون اصفهانی در نشست خبری به مناسبت روز کارشناس برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۱۲۹۰ بعد از انقلاب مشروطه، اهل خبره برای خدمات تخصصی محاکم تعریف شدند که در سال های بعد زیر نظر دفتر فنی دادگستری فعالیت خود را ادامه دادند. در سال ۱۳۱۷ اولین قانون مربوط به کارشناسان رسمی دادگستری در مجلس وقت مصوب شد و در سال ۱۳۵۲ اولین انجمن صنفی کارشناسان با اسم کانون کارشناسان اولین هیئت مدیره خود را برگزار کرد.

 وی با اشاره به تصویب قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری در سال ۸۱ در مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس این قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری شخصیت حقوقی، مستقل، غیرانتفاعی و غیرسیاسی است.  

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان با اشاره به فعالیت ۳۱ کانون کارشناسان رسمی دادگستری در کشور، افزود: ۴ رکن تعریف شده برای کانون کارشناسان رسمی دادگستری شامل مجمع عمومی، هیئت مدیره، بازرسان و دادسرا و دادگاه انتظامی است و وظیفه کلی کانون نیز ارائه خدمات مشاوره ای و کارشناسی به مراجع و محاکم قضایی و کلیه نهادها و ادارات و ارگان ها است.

وی با بیان اینکه تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از خدمات کارشناسی کانون استفاده کنند، گفت: رسالت کانون کارشناسان رسمی دادگستری در درجه اول کمک به دستگاه قضایی در جهت استقرار عدالت و کمک فنی و تخصصی به قضات است.

طاهریون اصفهانی با اشاره به عضویت ۲ هزار و ۲۰۰ عضو در کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان، گفت: این تعداد با کارآموزان به بیش از ۳ هزار کارشناس می رسد که در ۶۵ رشته تخصصی و بیش از ۵۰۰ صلاحیت در این رشته ها فعالیت می کنند، در عین حال که برخی رشته ها کار بیشتری دارد و درصد بیشتری از کارشناسان را به خود اختصاص می دهد مثل راه و ساختمان و صنعت و فن.  

وی از کارشناسان به عنوان چشمان تیزبین عدالت و بازوی فنی و تخصصی دادگستری نام برد و افزود: فعالیت های کانون کارشناسان رسمی دادگستری به ۴ دسته ارائه خدمات به مردم، کارشناسان و دادگستری و تقویت ساختار کانون تقسیم می شود.

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان با اعلام اینکه سال گذشته بیش از هزار و ۵۷۰ مراجعه مردم و کارشناسان را داشتیم که با راهنمایی و مشاوره های صورت گرفته باعث کاهش مراجعه مردم به دادگستری و ورودی پرونده ها شد، افزود: یکی از موارد دیگر خدمات رسانی این است که در ساعات اداری کارشناسان کشیک در کانون حضور دارند و کارشناسی هایی که جنبه فوریت دارد، به خصوص در ارتباط با وثیقه زندانیان را خدمات رسانی می کنند. این کارشناسی‌ها با ۵۰ درصد تخفیف نسبت به تعرفه انجام می شود.  

وی به بروزشدن دانش کارشناسان در واحد آموزش کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اشاره و خاطرنشان کرد: سامانه ای با عنوان سامانه آموزش مجازی راه اندازی کردیم که آموزش ها از این طریق انجام می شود، در این راستا در سال گذشته حدود ۴۳ هزار نفر ساعت آموزش‌ حضوری داشتیم که امسال پیش بینی می شود به ۹۰ هزار نفر ساعت افزایش یابد.

طاهریون اصفهانی ادامه داد: درحال حاضر واحد آموزش کانون کارشناسان رسمی دادگستری مشغول برگزاری کلاس های آفلاین است و امتحانات برای کارآموزان در ۴۰ رشته تخصصی برگزار می شود.

وی از تقویت زیرساخت ها برای حرکت به سمت کانون الکترونیک خبر داد و گفت: تلاش می کنیم از طریق یکپارچه سازی فرایندها بتوانیم خدمات سریع تر، منظم تر و بهتر انجام شود.  

رئیس هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اصفهان با تصریح براینکه گزارش کارشناسی و نظر کارشناسی جنبه طریقیت دارد و نه حجیت، گفت: نظر کارشناس باید مورد پذیرش قاضی قرار گیرد و بیشتر رأی ها براساس نظر کارشناس است، با این وجود قاضی می تواند نظر کارشناس را نپذیرد ولی نمی تواند نظر را رد کند.  

وی همچنین با بیان اینکه دستمزدی که کانون از متقاضیان دریافت و به کارشناس پرداخت می کند طبق تعرفه ابلاغ شده است، توصیح داد: با این وجود چون بخشنامه وجود دارد، ‌ اجباری به رعایت تعرفه تعیین شده ندارند، چراکه قاضی اختیار تعیین حق الزحمه کارشناسان را دارد و متاسفانه ارقام کم حتی به اندازه یک دهم تعرفه تعیین می کنند.

طاهریون اصفهانی با اشاره به اینکه قبلا ابلاغ های کارشناسی به صورت کاغذی بود ولی الان تبدیل به الکترونیکی شده، اظهار کرد: ابلاغ به کارتابل کارشناس ارسال و گزارش از طریق اتوماسیون ارسال می شود. روزانه به طور متوسط ۶۰ تقاضای کارشناسی داریم که با الکترونیکی شدن آن سالی کلید واژه ها : دادگستری


نظر دیگران

ارسال نظر