• روابط عمومی و امور آگهی ها : 03135544027
  • iranpour@presssimayeshahr.ir : ارتباط مستقیم با مدیر مسئول

روزنامه اقتصادی ، اجتماعی سیمای شهر

چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ November 29 , 2023
SIMAYESHAHR PRESS
کرونا

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

با تعطیلی نصفه نیمه و تعارفات، موج سرکش کرونا فروکش نمی کند

  • ۱۴۰۰/۰۱/۲۳
  • کد خبر : 77
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شاه کلید جلوگیری از روند پرشتاب و موج بلند کرونا را ساکن شدن جمیعت و به حداقل رساندن ترددها و اجتماعات دانست و گفت: نیازمند رعایت صد در صدی پروتکل های بهداشتی و پایبندی به محدودیت های وضع شده هستیم، ولی با تعطیلی نصفه نیمه و تعارفات این موج سرکش فروکش نمی کند.

 آرش نجیمی با اشاره به اینکه تعداد بیماران بستری در بیمارستان های حوزه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به ۱۸۰۰ بیمار رسید، اظهار کردظرفیت عادی بیمارستان الزهرا(س) تقریبا پر شده و تلاش می کنیم ظرفیت این بیمارستان را با ۱۵۰ تا ۲۰۰ تخت جدید افزایش دهیم، درحالی که با روند پر شتاب بیماری، این افزایش تخت نهایتا می تواند تا چند روز آینده پاسخگو باشد.

وی به افزایش تعداد تست های کرونا اشاره کرد و گفت: برخی روزها بیش از ۵ هزار تست می گیریم که بین ۲ هزار تا ۲۶۰۰ بیمار شناسایی می کنیم، ضمن اینکه نرخ مثبت شدن تست ها نیز بیش از ۴۵ درصد است که رقم بالایی است و نشان می دهد شیوع ویروس در جامعه بسیار زیاد است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تعداد بیماران کووید۱۹ در استان روز به روز شتاب بیشتری به خود می گیرد، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۸۰ بیمار کووید در بیمارستان های استان بستری کردیم که رقم بالایی است و با ادامه این روند کم کم به آستانه تحمل بخش درمانی و بیمارستان ها می رسیم که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

وی همچنین از افزایش فوت بیماران کووید در استان اصفهان خبر داد و گفتتعداد فوتی های روزانه از عدد ۲۰ بالاتر رفته، این درحالی است که با این تعداد بیمار احتمالا هفته های آینده تعداد فوتی ها روند تصاعدی بگیرد و حتی احتمال دارد فوت روزانه ۵۰ بیمار در آبان ماه سال گذشته را رد کنیم.

نجیمی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که با تعداد بیشتر بیماران و نیاز به افزایش تخت حتی خارج از بیمارستان ها، کیفیت مراقبت از بیماران نیز تغییر کند و موارد فوت را تحت تاثیر قرار دهد.

وی از تشدید نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این نظارت ها تغییراتی در تردد افراد، باز بودن مشاغل گروه های ۲، ۳ و ۴، فعالیت ادارات و سازمان ها ایجاد کند، چراکه شاه کلید جلوگیری از این روند و موج بلند کرونا کاهش حضور افراد در جامعه و ساکن شدن جمیعت است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزایش ترددها و تراکم جمعیت از ۱۵ اسفند سال گذشته را یادآور شد و گفت: این موج بلند کرونا به خاطر تغییرات، جابجایی ها و تحرکات بیش از حد جمعیت از نیمه اسفند به بعد بود.

وی در مورد وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در استان نیز گفتنسبت به دو هفته گذشته وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم بهتر شده، ولی هنوز به حد قابل قبولی نرسیده که بتواند جلوی این تعداد بیمار و شیوع بیماری را بگیرد.

نجیمی با تاکید براینکه محدودیت های کرونایی نباید نصفه نیمه اجرا شود، تصریح کرد: برای جلوگیری از این موج بلند به رعایت صد در صدی پروتکل های بهداشتی و پایبندی کامل مردم به محدودیت های وضع شده نیاز داریم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه با تعطیلی نصفه نیمه و تعارفات این موج سرکش فروکش نمی کند، خاطرنشان کردنیاز داریم به طور کامل و جدی حداقل به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز محدودیت ها را حفظ کنیم، در غیر این صورت بعید است به این زودی روند بستری و فوت بیماران را کاهش دهیم.


کلید واژه ها : کرونا تعطیلی کادر-درمان

    ایسنا

نظر دیگران

ارسال نظر